Амин қышқылы
Лекция, 19 Марта 2013, автор: пользователь скрыл имя
Краткое описание
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Оқушыларға азотты органикалық қосылыстардың алғашқы өнімі ретінде аминдер туралы түсінік беру.
2. Дамытушылық: Молекуладағы атомдардың өзара әсерлесуін анилин мысалында тағы да қайталап, тереңдете түсуі.
3. Тәрбиелік: Аминдердің алынуына, электрондық құрылысына, негізделе халық шаруашылығындағы маңызына тоқталу.
Вложенные файлы: 1 файл
аминдер - амин кышкылы.docx
— 276.67 Кб (Скачать файл)СН3СООН + Сl2 ¦ СН2 – СООН + НСl
сірке қышқылы Сl
СН2 – СООН + NH3 ¦ CH2 – CООН + НСl
Cl
хлорсірке қышқылы аминсірке қышқылы
Физикалық қасиеттері. Аминқышқылдары – суда еритін түссіз кристалл заттар, балқу температурасы 230-300°С. Көпшілік B – аминқышқылдарының дәмі тәтті болады.
Химиялық қасиеттері: Аминқышқылдарында екі түрлі функционалдық топтар болғандықтан, химиялық қасиеттерін төмендегідей жіктеп қарастырамыз:
H2N |
COOH |
Қышқылдық қасиеттер (карбон қышқылдары тәрізді) |
Негіздік қасиеттер |
1. Негіздермен әректтесуі (қышқыл ретінде):
Н2С – СООН + NаОН ¦Н2С – СООNа + Н2О
NH2 NH2
аминсірке қышқылы
(глицин)
- Қышқылдармен әрекеттесуі (негіз ретінде):
Н2С – СООН + Н+Cl- ¦ H2C – C Cl -
NH2
аминсірке қышқылы аминсірке қышқылының
(глицин)
Сөйтіп аминқышқылдары екі жақты қасиет көрсететін органикалық екідайлы қосылыстар.
- Ортаның ( қышқыл немесе сілті) өзгеруіне байланысты аминқышқылдарының молекуласы ионданады:
O
// OH- // OH- //
+Н3N – CH – C NH3+ - CH - C H2N - CH - C
\ H+
OH R O- R O-
қышқыл орта
бейтарап орта
Егер амин тобы мен
карбоксил топтарының саны тең
болса, онда аминқышқылдары
- Аминқышқылдары өзара әрекеттес
іп, пептидтер түзеді:
_ _ _
¦R – CH – C – N – CH – COOH + H2O
_ _ _
NH2 R1
пептидтік (амидтік) байланыс
Аминқышқылдары өзара
О H
С N
байланысы пептидтік немесе амидтік байланыс деп аталады. Түзілген қосылысты бірінші қышқылдың тривиалдық атына –ил- жұрнағын жалғап, соңғысын сол қалпында қосып атайды.
Түзілген затта амин және
карбоксил тобы болғандықтан, ол
екі жағынан тағы да
Аминқышқылдарының маңызы. Аминқышқылдары адам және жануарлар организмінде белоктың құрамына кіретін тіршілік үшін аса маңызды заттар.Бұл мақсат үшін аминқышқылдарын тікелей тағамнан алады немесе организм өзі синтездейді. Осыған байланысты аминқышқылдары екі топқа бөлінеді:
- алмасатын аминқышқылдары- адам организмінде синтезделеді. Оған: глицин, аланин, глутамин, серин, аспарагин, тирозин, аргинин, пролин жатады.
- алмаспайтын аминқышқылдары- саны – 9. Адам организмінде синтезделмейді, жануар текті белоктары бар тағам арқылы қабылданады. Оған - валин, лейцин, фенилаланин, изолейцин, лизин, треонин, метионин, гистидин, триптофан, цистейн жатады.
Белоктың құрамына кіретін аминқышқылдарының жалпы формуласы:
|
NH2 |
Осы кезге дейін белок құрамынан 20 шақты L - аминқышқылдары табылған. Олар тіршіліктің негізін құрайтын заттар.
IV. Сабақты бекіту:
Үйге тапсырма беру:
§ 28. Аминқышқылдары.
V. Қорытындылау: Аминқышқылдарының құрамында қасиеттері бір-біріне қарама-қарсы екі функционалдық (амин және карбоксил) топтары бар. Осы функционалдық топтардың орналасуына байланысты олар L -, B-, y - аминқышқылдары деп бөлінеді.
Сабақтың жоспары
I. Сабақтың тақырыбы: §1. Органикалық заттардың химиялық құрылыс теориясы.
Сабақтың мақсаты:
- Білімділік: Оқушыларға құрылыс теориясының негізгі ережелерімен таныстыра отырып, құрылымдық формуланың маңызын түсіндіру, мейлінше кең мағлұмат беру
2. Дамытушылық: «Химиялық құрылыс», және «зат қасиеттерінің оның құрылысына тәуелділігі» туралы ұғымдарды қалыптастыра дамытып, Бутлеровтың териясын дәріптеу.
3.Тәрбиелік: Терең білім алуға ынтасын арттыру.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: Лекция , түсініктемелік конспект жазу.
Пәнаралық, сабақаралық байланыс: физика
Сабақтың жабдығы:
1. Қ.Н. Сақариянова, М.Б. Усманова, Б.Н. Сахариева, Р.С. Рақышева.«Химия», оқыту әдістемесі; Алматы «Атамұра» 2005 жыл.
2. Р. Жұмаділова, С. Әлімжанова
«Химия» (қоғамдық-
3. Кожарева М.Е. «Химиядан
4. №1,2,3 анықтама материал (Органикалық заттардың құрылысы)
5.Э.Франклендтің өмірбаяны
6.А.С.Купердің өмірбаяны мен портреті.
7.А.М. Бутлеровтың өмірбаяны мен портреті.
8. Ф.А. Кекуленің өмірбаяны мен автопортреті.
II. Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру: Оқушылармен сәлемдесу, оларды тізім бойынша түгендеу. Сабаққа дайындықтарын тексеру.
- Үй тапсырмасын сұрау:
1. Органикалық химия пәні нені оқытады?
2. Органикалық заттардың саны қанша?
3. Бейорганикалық заттар
III. Жаңа сабақ: Заттардың құрылысын зерттеудегі органикалық химияның даму тарихын төмендегідей кезеңдерге бөлуге болады.
а) органикалық заттардың
құрылыс теориясына дейінгі
ә) заттардың химиялық құрылыс
теориясы және стереохимия
б) заттардың құрылысы туралы
электрондық және кванттық
1860 ж дейін зат құрылымын
түсіндіретін теория болмады.
А.М. Бутлеров осындай алдыңғы
қатарлы жетістіктерді өз
1861 ж Қазан университетінің
профессоры Александр Михаилович
бутлеров органикалық химияның
қарыштап дамуына жол ашқан
жаңа теорияның негізін қалады.
Химиялық құрылыс теориясының
ережелерін төмендегідей
1. Молекулада атомдар ретсіз
орналаспайды, олар өздерінің валенттілігіне
сәйкес өзара бірімен-бірі
Н – С – Н
ретпен орналасқанын
2.Заттардың қасиеттері
3.Молекула құрамындағы
4.Заттың молекула құрылысынв
байланысты қасиеттерін
Молекуладағы атомдардың байланысу реті көрсетілген химиялық формула құрылымдық немесе құрылыс формуласы деп атайды.
Құрылыс териясының одан
әрі қарай дамуы мына
а) молекуладағы атомдар
ә) атомдардың құрылысы ;
б) химиялық байланыстардың электрондық табиғаты.
IV. Сабақты бекіту:
Үйге тапсырма беру:
§
1.Органикалық заттардың
Пәнге белсене қатысып
V. Қорытындылау: заттардың қасиеттері олардың құрылымына тәуелді болады. Хим. құр.теор. ашылуы орг.-қ химияның қарқындап дамуына ықпалын тигізді. Орг.хим. саласы- стереохимия ғылымы п.б. оның пайда болуына заттың кеңістіктегі құрылымын зерттейтін физ-хим әдістер әсерін тигізді.