В. Шекспір – великий поет і драматург доби Відродження. Сонети

Автор работы: Пользователь скрыл имя, 03 Декабря 2014 в 22:37, практическая работа

Краткое описание

Мета:
ознайомити учнів з особливою віршованою формою, що отримала широке розповсюдження і досягла небувалого розквіту в епоху Відродження;
поглибити знання учнів про сонет як ліричний жанр;
розвивати пам’ять, образне мислення;
удосконалювати навички виразного читання та порівняльного аналізу ліричних творів;
виховувати моральні якості;

Вложенные файлы: 1 файл

3_ПЛАН.docx

— 50.63 Кб (Скачать файл)

 

 

9  клас

 

Тема: В. Шекспір – великий поет і драматург доби Відродження. Сонети.

 

Мета:

  • ознайомити учнів з особливою віршованою формою, що отримала широке розповсюдження і досягла небувалого розквіту в епоху Відродження;
  • поглибити знання учнів про  сонет як ліричний жанр;
  • розвивати пам’ять, образне мислення;
  • удосконалювати навички виразного читання та порівняльного аналізу ліричних творів;
  • виховувати моральні якості;

Тип уроку: комбінований.

 

Обладнання: тексти сонетів, портрети Данте, Мікеланджело, Петрарки, Ронсара, Шекспіра, роз даткові матеріали, магнітофон, аудіо запис сонету.

 

Епіграф до уроку:

   Шекспірові сонети  – це сто п’ятдесят чотири  коштовні камені.

В.Коптілов

   

 

Хід уроку

  1. Організація класу.

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.

 

  1. Мотивація діяльності учнів.
  1. Завдання.

   Переставити слова (Шекспірові, камені, - це, чотири, сонети, п’ятдесят, коштовні, сто), записані дошці, і сформулювати висловлювання вітчизняного теоретика і практика перекладу В.Коптілова.

   Запис на дошці змінюється епіграфом до уроку. Учень, який правильно склав фразу, записує епіграф на дошці.

  1. Повідомлення теми уроку.
  2. Робота в зошиті.

Запис дати класної роботи, теми уроку, епіграфу до уроку.

 

  1. Актуалізація опорних знань учнів.
    1. Опитування:
    • Пригадайте визначення сонета? 
    • Коли виник цей жанр поезії?
    • Хто був засновником жанру сонета?
    1. Коротка доповідь учня про Сонет.

(Для кращого закріплення  опорних знань учнів та більш  детального ознайомлення с сонетами).

    1. Підсумок-доповнення вчителя, якщо учень щось не сказав.(Звернення до портретів).

   Як канонічна форма сонет досяг своєї досконалості в епоху Відродження у творчості Данте і особливо Петрарки. Чудові сонети писав також Мікеланджело. З Італії сонет прийшов до Франції, де утвердився як класична форма вірша в поезії Ронсара у XII столітті. Майже в цей же час в Англії пише сонети Шекспір.

    1. Робота в зошитах.

   Записати визначення, характеристики сонету, представників, цікаву інформацію з доповіді.

    1. Виразне читання сонетів.

   Зараз ми почуємо кілька сонетів названих нами поетів. Почнемо з сонета Данте Аліг'єрі, якого називають останнім поетом Середньовіччя і першим поетом Відродження. Більшість своїх сонетів він присвятив Беатріче Портінарі, любов до якої зародилася у Данте, коли він був дев'ятирічним хлопчиком, і тривала все життя. Це була любов здалеку. Глибоко затаєна, вона харчувалася лише рідкісними випадковими зустрічами, скороминущим поглядом коханої, її швидким поклоном. А після смерті Беатріче (вона померла зовсім молодий в 1290 році) любов стає трагедією.

 

Учениця читає 15-й сонет Данте.

 

   Не менш прекрасний образ коханої Лаури створює у своїх сонетах Франческо Петрарка. Двадцятитрирічний Петрарка зустрів Лауру двадцятирічну навесні 1327. Вона була одружена з іншою людиною. Двадцять один рік після цієї зустрічі оспівував Лауру поет у своїх сонетах і канонах. Вірші, в яких поет оспівував свою пристрасть до Лаури, він поділяв на 2 цикли: перший цикл "На життя мадонни Лаури", другий "На смерть мадонни Лаури". В образі цієї жінки для Петрарки злилися вся краса, всі досконалість, вся мудрість світу. Вона - і жінка, яку поет самозабутньо любить, і символ слави, про яку він мріє, і найвища вираз поезії, якій він служить. У віршах Петрарки народжується ренесансне розуміння любові - могутньої сили, здатної розкрити всі багатства особистості, наповнити все життя, нести радість і муки. Така вона - любов нової епохи. Чуттєва і духовна, грізна і милостива, що дарує світло і несуча страждання, для кожного інша, щоразу неповторна, індивідуальна, але завжди торжествуюча.

 

   Учениця читає 13-й сонет Петрарки.      

 

   Спробуємо, спираючись на текст сонета Петрарки, визначити особливості композиції та римування класичного італійського сонета.

Учні називають характеристики які запам’ятали, вчитель доповнює.

 
   Сонет складається з 14 рядків, розділених на 2 чотиривірші (катрени) і на 2 тривірша (Терцет). Вірш найчастіше одіннадцатісложний (рідше десятісложний). Катрени будуються на двох четвірках рими, розташованих зазвичай так: АББА / АББА. Терцети будуються частіше всього на трьох парах рим з такою схемою: ВВГ / дгд  
При цьому, якщо а - жіноча рима, то б - чоловіча, в - чоловіча, г - жіноча, д - чоловіча. Якщо а - чоловіча, то навпаки.  
Таким чином, створюється бездоганний і продуманий лад сонета. У катренах при охватной римуванню одні й ті ж рими то зближуються, то розходяться, даючи струнку гру "очікувань". У Терцет лад змінюється, чим створюється різноманітність. Єдність рими в катренах підкреслює єдність теми, яка повинна бути в першому катрені поставлена, у другому розвинена, з тим, щоб у першому терцеті було дано "протиріччя", а в другому "дозвіл", синтез думки чи образу, увінчаний заключній формулою, останньою рядком, "замком" сонета.

 

 
   Шекспір ​​кілька видозмінив класичний сонет. Зберігаючи в загальному внутрішню сонетної композицію, він писав сонети з трьох катренів і завершував їх одним двовірш, що містить основну думку. Схема римування у них теж інша. Написавши 154 сонета, Шекспір ​​немов вступав в суперництво з великими майстрами лірики. Він прагнув не стільки зрівнятися з ними, скільки відрізнитися від них новизною і оригінальністю ситуацій і образів. Написані протягом ряду років, мабуть, між двадцятьма вісьмома і тридцятьма чотирма роками, "Сонети" неоднорідні. Багато хто з них, особливо початкові, присвячені другу, несуть друк явною ідеалізації, тоді як більш пізні вражають тією ж силою психологічної правди, яка властива найкращим драмам Шекспіра. Але при всіх внутрішніх розходженнях між окремими групами сонетів, об'єднує їх спільність поетичного принципу. Здобувши повне володіння формою цих маленьких ліричних віршів, Шекспір ​​сміливо вводить в них образи і порівняння, почерпнуті з усіх сфер життя, включаючи і прозаїчну повсякденність. Шекспір ​​посилив драматизм сонетної поезії і більше своїх попередників наблизив лірику до реальних почуттів людей.  

 

    1. У. Дослідницька робота в групах на закріплення матеріалу (4-5хв).

   Вчитель ділить  клас на групи по рядах. Кожній  групі роздає по 3 роздруковані  таблички (для зручності роботи  учнів).

   Завдання: визначити у чому полягають відмінності сонетів Петрарки і Шекспіра. Заповнити таблицю:

 

Порівняльна таблиця сонетів

 

 

Ф.Петрарка

В.Шекспір

Будова

   

Тематика сонетів

   

Внутрішній світ

   

Зовнішність

   

Яким зображується кохання?

   

Яке місце кохання займає в житті ліричного героя?

   

 

Перевірка виконаної роботи. (2-3хв)

 

 

  1. Аналіз сонетів Шекспіра.
    1. Робота в зошиті.

   Визначення тематичних груп сонетів Шекспіра. Паралельно з обговоренням учні під диктовку записують назви груп в зошит.

 

Сонети, присвячені другові: 1-126 
Оспівування друга: 1-26 
Випробування дружби: 27-99 
Гіркота розлуки: 27-32 
Перше розчарування в другові: 33-42 
Туга і побоювання: 43-55 
Зростаюче відчуження і меланхолія: 56-75 
Суперництво і ревнощі до інших поетів: 76-96 
«Зима» розлуки: 97-99 
Торжество відновленої дружби: 100-126 
Сонети, присвячені смаглявій коханій: 127-152 
Висновок - радість і краса кохання: 153-154

 

    1. Перше читання сонету 12 вчителем.

   Сонети Шекспіра, присвячені Смаглявій леді та  другу – це ще одна загадка, яку залишив нам геніальний  драматург і поет. Серед можливих  кандидатур на роль друга дослідники  називають графа Саутгемптона і графа Пемброка, а серед прототипів «смаглявої леді» називають доньку придворного музиканта Б.Бассано Емілію, придворну даму королеви Єлизавети Мері Фіттон та інших жінок.  Довести так це чи ні  – справа безнадійна, тому що все заховано під товщею віків. А можливо, й не потрібно, адже головне, що Шекспір зумів розкрити все багатство  і розмаїття проявів кохання, його земну красу і вічність.

 

Запитання до учнів: Що оспівує автор в сонеті? (Шекспір оспівує фізичну красу і духовну досконалість юного друга. Він славить в людині якості, які відкидає Середньовіччя: здоров'я, фізичну красу, гострий розум.)

 

12

Когда часы мне говорят, что свет

Потонет скоро в грозной тьме ночной,

Когда фиалки вянет нежный цвет

И темный локон блещет сединой,

 

Когда листва несется вдоль дорог,

В полдневный зной хранившая стада,

И нам кивает с погребальных дрог

Седых снопов густая борода, -

 

Я думаю о красоте твоей,

О том, что ей придется отцвести,

Как всем цветам лесов, лугов, полей,

Где новое готовится расти. 

 

Но если смерти серп неумолим,

Оставь потомков, чтобы спорить с ним!

 

    1. Друге читання сонету 12 учнем.
    2. Бесіда.
    • Наведіть приклади похвали в тексті.
    • Що бентежить автора?
    • Про що просить автор свого друга? Наведіть цитату.
    1. Перше прослуховування сонету 130.

   Деякі шекспірознавці, аналізуючи сонети поета як відображення його біографії, намагалися відшукати прообраз героїні серед реальних людей. Виходячи з сонетів, роблять висновок, що вона була вище Шекспіра по соціальному положенню, була заміжня, але непостійна в своїх почуттях. За однією версією, це дочка придворного музиканта італійця Б.Бассано - Емілія. За іншою - це придворна дама королеви Єлизавети - Марія Фіттон. 
Однак не так важливо знати її ім'я, бо сонети Шекспіра - не розповідь про конкретних відносинах, а історія кохання, вічної і непереможною.

 

Звучить сонет 130 у виконанні БИ-2.

    1. Друге прослуховування сонету. (Читають учні).

Завдання для учнів: зверніть увагу на зовнішність героїні.

 

Ее глаза на звезды не похожи,

Нельзя уста кораллами назвать,

Не белоснежна плеч открытых кожа,

И черной проволокой вьется прядь.

 

С дамасской розой, алой или белой,

Нельзя сравнить оттенок этих щек.

А тело пахнет так, как пахнет тело,

Не как фиалки нежный лепесток.

 

Ты не найдешь в ней совершенных линий,

Особенного света на челе.

Не знаю я, как шествуют богини,

Но милая ступает по земле.

 

И все ж она уступит тем едва ли,

Кого в сравненьях пышных оболгали.

  

    1. Бесіда.
    • Якими зображали своїх героїнь Данте і Петрарка?

(У своїх сонетах Шекспір виступає проти давньої літературної традиції, згідно з якою лише біляві жінки вважалися прекрасними і тільки вони грали роль героїнь в казках, фабліо і романах. Якщо дами, оспівані в сонетах Данте і Петрарка, білокурі, вони як божество, майже безтілісні, то кохана Шекспіра - брюнетка, земна жінка, з крові і плоті, зі своїми вадами і недоліками, але як магніт притягує до себе.)

    • Чому автор вдається до прийому заперечення постійних епітетів і порівнянь?
    • Любить ліричний герой, на вашу думку, свою обраницю, якщо говорить про неї так буденно, приземлено?
    • Як у фіналі сонета виражається почуття героя? Зачитайте.
    • Що, на ваш погляд, робить жінку привабливою?

 

    1. Перше читання сонету 116 вчителем.

   Завдання для учнів: визначте основну думку цього сонету.

 

116

Мешать соединенью двух сердец

Я не намерен. Может ли измена

Любви безмерной положить конец?

Любовь не знает убыли и тлена.

 

Любовь - над бурей поднятый маяк,

Не меркнущий во мраке и тумане.

Любовь - звезда, которою моряк

Определяет место в океане.

 

Любовь - не кукла жалкая в руках

У времени, стирающего розы

На пламенных устах и на щеках,

И не страшны ей времени угрозы.

 

А если я не прав и лжет мой стих,

То нет любви - и нет стихов моих!

 

    1. Друге читання сонету 116 учнем.
    2. Бесіда.
    • Яку роль, на думку Шекспіра, грає кохання в житті людини?
    • Чому поет порівнює любов із маяком серед бурхливого моря, з дороговказною зіркою?
    • Як стверджується нетлінність любові, її непохитність перед невблаганним плином часу?

Информация о работе В. Шекспір – великий поет і драматург доби Відродження. Сонети